Hromszarv kamleon (Chamaeleo jacksonii)
Forrs: internet 2007.09.01. 11:14
Hromszarv kamleon
Chamaeleo jacksonii (Boulanger, 1896)
A kamleonok kedvelt terrriumi llatok. Alakjuk a rg kihalt dinoszauruszokra emlkeztet, egyes fajoknak ezen fell szarv-szerû kinvsei vannak, akr a mitolgiai egyszarvnak.
Az llatok vilgnak egyes kpviselõi mindig foglalkoztattk az emberisget. Ezek kz sorolhatjuk a kamleonokat, hiszen melyiknket ne nyûgztt volna le rendkvl gyors sznvltoztat kpessgk, kln-kln mozgathat szemk, vagy vadsztechnikjuk. A hromszarv kamleon lttn pedig az elsõ pillanatban gy tûnik, mintha a rgi mondk vilgnak flelmetes teremtmnye elevenedett volna meg.
A hromszarv kamleon eredetileg Kenya, Tanznia s Uganda erdeinek lakja. Betelepts folytn megtallhat Amerikban, Florida llamban, ahol megtelepedett s letkpes populcit hozott rszre. A tengerszint feletti 2000 mteres magassgig is felhatolnak. Nairobiban, mely a tengerszint felett 1800 mter magassgban fekszik, a reggeli tlaghõmrsklet 11 C. Nappal a hõmrõ higanyszla felkszik 24 C-ig. lõhelye nagyon vltozatos terleteket lel t, gy szmos alfaj alakult ki, m ezek rendszertani besorolsa mg nem tisztzott.
A hromszarv vagy ms nven Jackson kamleon testalkata rdekes. Nagysga elrheti a 30–35 centimtert. A hm fejn tallhat kzpsõ szarv az orrcscsbl ered, egyenesen elõre ll, s a felsõ rszn enyhn velt. A felette lvõ msik kt elõremeredõ szarukpzõdmny a szem magassgban nõtt ki. Httaraja fûrszlapra emlkeztet. A hmmel ellen-ttben a nõstnynl a szarvak kisebbek vagy csak a fejletlenebb kzpsõ szarv lthat, esetenknt csupn a szarvak helyn lvõ pikkely kiemelkedsek szlelhetõk.
A test sznezete zldtõl srgsbarnig terjed, melyet fehr vagy barna foltok mintznak. A sznek jelzik a kamleonok hangulatt s egyben kommunikcit fejeznek ki. A rivlis hmek tallkozsnl mindkettõ vilgos srgv vlik. Testket felfjjk, s szarvaik segt-sgvel megprbljk egymst letasztani az grl. A gyengbb llat, rezve a harcban elszenvedendõ veresgt, hrtelen feketv vlik, lefordul az g als felre s elmegy. A gyõztes nem kveti. A nõstnyek is sznekkel jelzik esetleges fogamz kpessgket, illetve vemhessgket. Mindkettõ esetben a vilgoszld sznt cserlik fel karakterisztikus mintkra. Egyes pldnyok struktrja sszektztt, mohval benõtt fakregre hasonlt.
Ez a kamleonfaj az tlagosnl sszefrhetetlenebb, ezrt egy pr elhelyezsre csak hatalmas mretû tartedny alkalmas. A hmeket pedig – az lland verekeds miatt – egyltaln ne tegyk ssze. Fentiek miatt magnyosan trtnõ nevelsket javaslom.
Egy kifejlett pldny szmra elegendõ a 605080 centimter nagysg terrrium, melyet gazdagon rendezznk be elgaz fagakkal, s lõnvnyekkel. Talajknt virgfld-homok keverkt, vagy Sphagnum moht hasznljunk, legalbb 10–15 centimteres vastagsgban. A terrrium tlaghõmrsklete nappal 24–26 C legyen. Egy kis teljestmnyû spotlmpa segtsgvel napozhelyet alaktsunk ki, ahol maximum 28 C-ig emelkedjen a hõmrsklet. jszaka ezzel szemben 15 C-ig is lehûlhet a levegõ. Ez a nagy hõmrsklet klnbsg az llatok lõhelynek viszonyait tkrzi, s szksges a megfelelõ kondci megtartshoz.
A levegõ relatv pratartalma nappal 50–80%, jszaka (fõleg a hajnali rkban) 80–100% legyen. Ezt gy rhetjk el, hogy napkzben s fõleg a ksõ esti rkban langyos vizet permeteznk a nvnyekre, illetve a lgtrbe.
Tpllsuk viszonylag knnyû, hiszen a legtbb zeltlbt elfogadjk. Nagyon kedvelik a legyeket, sskkat, tcskket, viaszmoly hernyt s lepkt, de a kifejlett llatoknak heti 1–2 alkalommal jszltt egeret is adhatunk.
A nemek megklnbztetse – mint mr emltettem – a szarvak nagysga alapjn lehetsges. Ha mgis ktsg merlne fel, tovbbi tppont lehet a hmek tmrebb farktve.
A przsi idõben – mrcius, prilis hnap – a hmek imponl szneket produklnak, s oldalirny mozgsukkal, fejblogatssal hvjk fel magukra a nõstny figyelmt. A przsra hajland nõstny sznezete jelentõsen kivilgosodik, s farknak gyengd rintseivel ingerli a hmet. A hm fejnek mozgatsval addig dfkdi a nõstnyt, mg az megfelelõ pozciba kerl. Ekkor rmszik, s tarkjnl megragadva, mellsõ lbaival tleli, farkval a nõstny htuls testtjkt simogatja. A nõstny farkt megemelve szabadd teszi a klokanylst. Ezutn megtrtnik a przs, mely krlbell 10–15 percig tart. Az elkvetkezõ napokban (mg 10–11 napig) a nõstny mg maghoz engedi a hmet, sõt prosodhat is. Ksõbb riaszt, fenyegetõ sznezetet felvve minden kzeledst visszautast. Ekkor helyezzk vissza a hmet sajt terrriumba.
A vemhessg elsõ szakaszban intenzv tpllkozsba kezd. A tpllk mennyisge az idõ elõre haladtval egyre jobban cskken, majd visszautastja a felknlt elesget. A hromszarv kamleon elevenszlõ faj. A nõstny sokat mszkl, keresi a “szlsre” alkalmas helyet, ezrt a terrriumt gazdagon kell dekorlni. Szksges kettõ vastagabb g, amely vzszintesen van egyms felett. Ugyanakkor szksg van nagy s erõslevelû nvnyekre, pl. fikuszra (Ficus elastica). A kopulcit kvetõen 3,5–6 hnap elteltvel ezekre fogja az anya “leejteni”, 7–38 darab utdjt. (A fiatalok szma fgg az letkortl, s az llat nagysgtl.) Az aprsgok mrete tlagosan 50–55 millimter, slyuk csak 5–6 gramm. A lepottyan kis kamleonok – ha a tojshrtya magtl nem reped fel – apr szarvkezdemnykkel szaktjk fel, amelyek mr ekkor lthatk. Az apr kicscsosodsokbl alakul ki a ksõbbi szarv. Azonnal elindulnak felfel, biztonsgos helyet keresve.
Sznezetk szrksbarna vagy vilgos vrsesbarna, fehr illetve krmsznû foltokkal tarktva. Az elsõ nhny hnapban felnevelsk nagyobb mretû, nvnyekkel gazdagon beltetett, maximum 22 C hõmrskletû terrriumban kzsen is trtnhet, de vlemnyem szerint az llatok fejlõdse sokkal jobban nyomon kvethetõ, ha kisebb tartednyekben kln-kln neveljk õket. A 24 C feletti hõmrsklet kros szmukra, 30 C hõmrsklet mr hallos a fiatalokra!
Tpllsukra “vitaminozott” gymlcslegyek (Drosophila), apr tcskk s ms kisebb zeltlbak az alkalmasak. Elegendõ mennyisgû elesg esetn 6 hnapos korukra testhosszuk megktszerezõdik, 9 hnapos korukra pedig ivar-rett vlnak.
Fogsgban tlagosan 5–6,5 vig lnek.
CITES II fggelkes faj.
|