Zld legun (Iguana iguana)
Kovcs Mikls 2007.09.01. 11:10
Az cen tls feln hzillatknt tartjk ezeket a nagymret gykokat.
Fldnkn mitegy 3160 gykfaj l. Ezen llatok a hllk (Reptilia) rendszerben, a pikkelyes hllk (Squamata) rendjnek a gykok (Sauria) alrendjt kpezik. A rendszeren bell tovbbi ngy fejldsi gat klnbztet meg:
Tapadgyk vagy gekko–flk csaldja (Gekkonidae), a legun–flk csaldja (Iguana), a vakondgyk-–lk csaldja (Scincomorphae) s a Gykalakak csaldja (Anguinomorphae). Ebben a fejezetben bvebben a legun–flk csaldjval kvnunk foglalkozni, mivel a tbbi csald ismertetsre egy egsz knyv kevsnek bizonyulna.
Az egyik legnpesebb, fajokban igen gazdag csald a legun–flk csaldja. Beletartoznak az agamk (Agamidae) s a kamleonok (Camaleonidae) csaldja is. Fldalatti letmd fajai nincsenek, igaz, nmely llat reget s magnak. Testk arnyos, fejk gyakran nagy, a farok vltoz hosszsg, nha elri a test hossznak tbbszrst is. Sok legun klsejre jellemz a nyaktl a farokig hzd tsks taraj, a fejen lev brkinvsek, valamint a toroklebeny. A csaldon bell teljes bizonyossggal kimutathat klnbsgek csak anatmiai jellegek.
Legegyszerbb megklnbztetsi md a legunok s az agamk kztt a szrmazsi hely ismerete, hiszen a kt csald fldrajzilag szigoran elklnl. Az agamk a Fld keleti rszn lnek, mg a legunok kizrlag Amerikban, Kolumbitl Patagniig honosak.
A legunoknak mintegy 500 faja ismert. Ennek egyik kpviselje a zld legun. A Zld legun (Iguana iguana) valdi falak gyk, a csaldja leghosszabb tagja. Nagysga ltalban 1,4–1,6 mter, ritkn a 2 mtert is elrheti. lhelye Kzp–Amerika s Dl–Amerika szaki rsze. A trzsalak (Iguana iguana iguana) hazja Brazlia, Kolumbia, Peru, Ecuador, Panama s Costa Rica dli rsze. Az egyik alfaj az (Iguana iguana rhinolopha) elterjedsi terlete Costa Rica szaki rsze, Honduras s Mexik valamint Nicaragua. Ez utbbi alfaj knnyen felismerhet az orrn lthat szarvacskkrl. A msik alfaj a szigeti legun (Iguana delicatissima), melynek hazja a Kis–Antillk szigetei valamint a Karib–szigetek. Ez az alfaj is knnyen megklnbztethet, hinyzik a toroklebeny fogazottsga s a fle alatti nagy szarupikkely.
A zld legun vzparti serdk lakja. Feje viszonylag nagy, koponyjban megtallhatk a knnycsontok, fogai az lkapocs-csontok bels oldaln helyezkednek el. Az als lkapcson igen nagy toroklebeny kpzdik, a nyakon a fejtl egszen a farokig tsks tarajt visel, mely a hmeken nagyobb. Mint minden falak gyknak a zld legunnak is erteljesek a lbai, azokon hossz ujjak s ers karmok vannak, melyekkel mly sebeket tud ejteni. Hossz, oldalt laptott farkt zaklats esetn ostorknt hasznlja, mely kifejlett hm esetben komolyfegyver. Jl szik, veszly esetn kt hts lbain egyenslyozva elszalad.
A hllk letmdja nagymrtkben fgg a krnyezettl. Az llatok viselkedse, termszete, rzkszerveinek megfelel mkdse csak magasabb hmrskleten bontakozik ki igazn, mivel hidegvr lvn, szervezete nem tudja az optimlis hmrskletet nllan biztostani, ezt neknk, llattartknak kell megteremtennk. A zld legun a trpusokrl szrmazik, gy hmrskletignye magas, nappal 30–35 C jszaka minimum 22 C. A pratartalom 60–90 % kztt kell, hogy legyen az vszaktl fggen. Ezeket a feltteleket szabad tartsnl nem tudjuk biztostani, ezrt elengedethetetlen a megfelel terrrium. Fiatal llat szmra kezdetben megfelel egy vegbl ragasztott terrrium 60 centimter hosszal, 50 centimter szlessggel s 60 centimter magassggal. Felntt legun szmra minimum 1mter 1 mter alapterlet s 150–200 centimter magas terrrium az idelis. Mivel a legunok fkon lnek s csak a legritkbb esetben msznak le a fldre, ezrt terrriumukba ers fkat tegynk, melyeken kedvkre mszklhatnak, pihenhetnek. A terrrium fontos kellke a vizestl. A legun szeret frdeni, valamint a tlbl elprolg vz biztostja a pratartalmat. A vz hmrsklete 26–28 C legyen. Ftsre ne hasznljunk trkeny akvrium ftt, mert az llat knnyen eltrheti, ezzel akr sajt pusztulst okozva, hanem kereskedelemben kaphat teljesen szigetelt ftkbelt alkalmazzunk! Az llatok gyakran a vzbe rtenek, ezrt annak tisztasgrl llandan gondoskodnunk kell.
A terrrium talajnak legmegfelelbb a kreg zzalk, idsebb pldnyok esetn a faforgcs, ez utbbi fiatal llatoknl nem alkalmazhat, mert vletlen lenyelskor blelzrdst okozhat! Ugyan ez vonatkozik a sderra, kavicsra is. Az egyszeren tisztntarthat mf is megfelel lehet a terrrium aljzatnak. A terrrium ftsre, vilgtsra fiatal llatok esetn megfelel egy agyag virgcserpbe ptett izz. A vilgttest elhelyezsekor vegyk figyelembe llatunk hosszsgt. Alacsony hmrsklet esetn a legun llandan a lmpa alatt tartzkodik, s egy izz esetn testnek csak egy rsze melegszik fel. Ez a nem egyenletes testhmrsklet ksbb slyos keringsi zavarokat, legrosszabb esetben a lbujjak, vagy a farok elhalshoz vezethet.
A legunok tpllka nvnyi eredet, de a fiatal, vagy a tojsraks eltt ll egyedek ignylik az llati fehrjt is. Tpllkknt legmegfelelbb a fejessalta, kposzta, gyermeklncf, kzismert nevn pitypang, sska, karalb levl, tykhr, akcfavirg, hereflk, szllevl, reszelt srgarpa, zsenge kukorica, rizs, bzacsra. Ritkbban bannt, srgadinnyt, mlnt is adhatunk. Fiatal llatokat hetente egyszer knljuk meg tcskkel, lisztbogr lrvval, viaszmolyhernyval, vagy szops egrrel. A klnfle alkotelemeket keverjk ssze s gy adjuk llatunknak. Vannak kedvenc teleik, s ha nem keverjk ssze, akkor csak azt fogja megenni. Etettlukat tegyk fel a fagra rgztve, mivel fn lak llny tkezni is ott fog. Amennyiben az llat nem eszik nllan, megksrelhetjk kzbl etetni. vatosan lass mozgsokkal nyissuk ki a terrriumot, vegyk kzbe az llatot s kzbl knljuk meg. Trelem kell az llathoz! Nhny ksrlet utn mr a terrrium nyitsakor lnken figyel llatunk, majd jn enni. A kzhez szoktatott legun rendkvli mrtkben megszeldl.
Legun tartsa esetn nem szabad megfeledkezni a vitaminok s calcium, valamint a foszfor helyes adagolsrl. Tbb fle mdszer van a vitaminok adsra. Az egyik szerint a tpllk nvnyeket beszrjuk megfelel sszettel vitaminksztmnnyel s az gy “pderozott” elesget knljuk az llatnak. A msik megolds, ha a vitaminozott lelmet kzbl etetjk meg kedvencnkkel. Ez utbbi mdszer esetn ellenrizhetjk a vitamin bevitelt.A vitaminksztmnyek adagolsakor felttlen tartsuk be annak utastsait, mert a tladagols is veszlyes lehet!Az egszsges fejldshez elengedethetetlen a termszetes napfny jtkony hatsa, mely csak akkor rvnyesl, ha kzvetlenl ri az llatot. Ezrt amikor csak lehetsges napoztassuk meg legununkat. Az elhzs megakadlyozsra hetei egy kt alkalommal stltassuk meg, engedjk ki terrriumbl, hogy szabadon mozoghasson. Kzhez szokott llat esetn ez semmi fle veszllyel nem jr.
Minden hobbillattart vgya, hogy kedvence szaporodjon. Ehhez ivarrett tenyszpr, megfelel mret terrrium, vltozatos etets s a leglnyegesebb az eredeti lhelyet utnz idjrsra van szksg. Fiatal korban a legun neme nem llapthat meg, ezrt ha tenyszteni szeretnnk akkor 3-5 pldnyt szerezznk be. Ksbb, ha mr a nemek felismerhetk, hogy kizrjuk esetleges testvrek trstst, ha lehetsg addik cserljk el egy msik kifejlett llatra. vatosak legynk, mert az egytt nevelkedett legunok knnyen becsaphatnak. Az ers, dominns hm mellett l hm legunok nstnynek lczzk magukat az esetleges harcok elkerlse vgett. Terrriumi krlmnyek kztt llataink 2–3 vesen vllnak ivarrett. A hmek httaraja magasabb, nyaklebenyk jval nagyobb. Przsi idszakban herik megnagyobbodnak.
A legunok eredeti lhelykn a szraz vszakban praznak. A sikeres tenysztshez modelleznnk kell az idjrs vltozst. Szraz vszakban, - ez decembertl mjus vgig tart - a pratartalmat fokozatosan cskkentsk 55–60 % relatv pratartalomra, majd jnius elejtl fokozatosan emeljk 80–90 %-ra. A przs december, janur hnapokban trtnik, ekkor a hmek rendkvli mrtkben rzik revrjket. A przs utn 8–10 ht elteltvel kerl sor a tojsok leraksra. A megtermkenylt nstny tvgya megn, ilyenkor fokozottan ignyli az llati eredet tpllkot. Fogsgban tartott egyedek elszeretettel eszik a szops egeret. A vrhat tojsraks idpontja eltt kt httel mr csak szops egeret adjunk. A tojsraks idpontjt egsz pontosan jelzi az llat, ugyanis eltte egy httel mr semmilyen lelmet nem fogad el, a tojsok az egsz hasregt kitltik. A vemhessg ideje alatt ksztsk el a tojatldt. A szabad termszetben maguk ltal sott regbe, vagy odba rakjk le tojsaikat. Amennyiben nem biztostunk szmra bvhelyet, a tojsokat visszatartja, s ez az letbe is kerlhet. A tojatlda mrete az llat mrethez igazodjon. Megfelel egy 50 X 50 cm-es alapterlet s 15–20 cm magassg lda, melybe egy 40 cm hossz alagton tud bemenni. A magassg azrt ilyen alacsony, mert gy a nstny rzi a tett, gy biztonsgban rzi magt.
A ldba 3 rsz tzeg s 1 rsz homok keverket tegynk, melynek hmrsklete 29–30 C legyen. A lerakott tojsok 32–40 mm-esek szmuk 25–40 db. Nagy ers nstnyek akr mg ennl tbb tojst is tojhatnak. A lerakott tojsokat keltetbe kell tegyk. Kelsi hmrsklet 28–30 Celzius fok krl legyen. Mint minden gyk tojsa, a legun is hmrsklet fgg, ami azt jelenti, hogy magasabb hmrskleten hmek, alacsonyabb hmrskleten nstnyek lesznek tbbsgben. Mestersges krlmnyek kztt ingadozzon a keltets hmrsklete, gy kb. fele-fele lesz az ivarok arnya. A keltet pratartalma 80–95 % legyen. A tl nedves keltet kzeg rontja a kels eredmnyessgt, a tojsok befllednek. Keltet kzegnek az enyhn nyirkos perlit tkletesen megfelel. A kelsi id 70 s 115 nap kztt van. A kikel legunok 18–20 cm hosszak. Gyomrukbl hinyoznak az emsztst segt baktriumok, ezrt ezt a lehet leghamarabb be kell szereznik. Erre az idsebb fajtrsak, vagy a szlk rlke felel meg. Ha nem ll rendelkezsre rlk, megprblhatjuk a virgfld etetst is. Megfelel krlmnyek kztt rendkvl gyorsan nnek, ezrt llandan vedlenek. gyeljnk a vedls rendes lezajlsra, mert az esetlegesen le nem vl br a farokvgn s az ujjak vgn elhalst okozhat.
Brmilyen llat tartsakor vegyk figyelembe azt a tnyt, hogy knnyebb a betegsgek kialakulst megelzni, mint gygytani. Az albbiakban a teljessg ignye nlkl ismertetnnk a leggyakrabban elfordul betegsgeket s azok kezelst, az alkalmazott gygyszereket. Elszr foglalkozzunk a nem megfelel tartsi krlmnyekbl add betegsgekkel. Az egyik leggyakoribb problma az latok nem megfelel vedlse, mely a nem megfelel pratartalom kvetkezmnye. Ez komoly veszlyt jelent, mert mint mr mondottuk a testrsz elhalshoz is vezethet. Az elgtelen vedlst megakadlyozhatjuk a megfelel pratartalom biztostsval, minimum 60 %, illetve a vedls eltt ll llat langyos vzzel val permetezsvel segthetjk a br levlst. A mr elhalt brt el kell tvoltani. Ehhez az llatot 100 % pratartalm terrriumba helyezzk, vagy nedves, meleg trlkzbe csavarjuk, majd miutn a br felpuhult csipesszel vatosan eltvoltjuk.
Msik gyakori problma a nem megfelel talaj alkalmazsbl addik. A lenyelt idegen anyag blelzrdst okozhat. Gygytst megksrelhetjk nhny csepp ricinus olaj szjba val csepegtetst, slyosabb esetben llatorvosi segtsgre van szksg. Hinybetegsgek az egyoldalan tpllt s nem napoztatott llatoknl fordulnak el. Megelzsknt vltozatosan etessnk, vitaminokat adagoljuk s rendszeresen napoztassuk llatainkat. A vadon befogott latoknl elfordulnak kls s bels lskdk. Kls lskdk az atkk, melyek ellen hatsosan vdekezhetnk RAID molyirtval. A molyirtt egyszeren fggesszk be a terrriumba. A kezels alatt a prstst szntessk meg, nehogy az llat lenyalja a vegyszert, amit az esetleges pra kioldana Kt nap multval az atkk is elpusztulnak. Bels lskdk a blfrgek. A gygyszertrakban kaphat fregirtk tkletesen megfelelnek, szjon t adagolhatk, fontos a helyes adagols (testsly kilogramm)!
Vrusfertzs esetn antibiotikumos kezels szksges, ekkor mindenkp forduljunk llatorvoshoz.
|