Szzlbak
ismeretlen 2007.09.01. 10:55
A Skolopendrkrl...
A szzlbak a magyar szak kivtelvel mindentt honosak, nevezetesen a forr gv alatt fordulnak el nagy szmban, ahol sok igen nagy, s mg magra az emberre is veszlyes faj l.
A nehzkes ezerlbakkal szemben a szzlbak csaknem valamennyien mozgkony, gyorslb llatok, amelyeknek chitinpncljban soha sincs msz. A fejen a cspokon kvl oldalt fekv pontszemeket tallunk, st van egy csoport, a Scutigeridk, amelyeknek fajain mr facetts szemeket tallunk. Egy msik csoport tagjainak egy pr Tmsvry-fle szerve van. A fej mgtt hossz, hajlkony, sokszelvny trzs kvetkezik, amelynek szelvnyei azonban nem lettek ikerszelvnyekk, hanem nllak maradtak.
A szzlbak szjrszei mr emlkeztetnek a rovarok rg szjrszeire. Az erteljes, tbb rszbl sszetett rg mgtt kt pr llkapcsot tallunk, a kzps s htuls llkapcsot, amelyeken rendesen tapogat van s a kzpvonalban egy-egy alsajakszer lemezt kpezve sszellanak. Ezt a hrom pr szjrszt a szzlbaknl alulrl tbb-kevsbb elfedi egy pr hatalmas llkapcsi lb, amely mint kt hatalmas harapfog l a fej als oldaln. Az llkapcsi lb fontos vd- s tmadfegyver, mert vgkarmuk cscsn nyls van s itt szjadzik ki a fejben lv pros mregmirigy, gyhogy a szzlb minden marsnl valami mreg ramlik a sebbe s a zskmnyt vagy az ellenfelet gyorsan megbntja. A nagy trpusi fajok marsa mg az emberre is komoly kvetkezmnyekkel jrhat. A szzlbak lbai prosval tallhatk a trzsszelvnyeken, mgpedig az oldalakon. A kifejlett llatok lbainak szma 15 s 173 pr kzt ingadozik s mindig pratlan szm, kivve nhny abnormitst, amikor a lbprok szma pros volt. A trzsn lv sok, egymssal egyenl lbbal, amelyekkel sok szzlb majdnem villmgyorsan tud mozogni, ellenttben ll az elt alkots leghtuls lbpr, a vglbak, amelyeket sok faj mint uszlylbakat vonszol maga utn, mg ms szzlbak, pl. egyes skolopendrk, vglbaikat vdekezskor mint fogkat hasznljk s megprblnak velk cspni. A vglbak s a vgblnyls kzt mg kt kis jelentktelen szelvny van, amelyeken legfeljebb egszen rvid lbfggelkek vannak. Ezek a szaporods segdeszkzei.
A szzlbak teste mirigyekben gazdag. Klnsen fontosak a cspmirigyek, amelyek sok fajon a htuls lbak cspjn, vagy pedig, mint a skolopendrknl s a Geophilidkon, a vglbon nylnak. A cspmirigyek sok szzlbnl szlas anyagot vlasztanak el, hasonlan a pkok szlaihoz. St vannak olyan kis szzlbak, amelyek a pkok bevlt mdjra valamely magas helyrl fonalukon le tudnak ereszkedni.
A llekzs szerve a gazdagon fejlett trachearendszer, amelynek alkotsa azonban olyan klnbz, hogy a kt alosztly elklntsre hasznlhatk fel. A blcsatornba kt hossz Malpighi-edny nylik. Az ivarnyls helyzete ms, mint a soklbak els hrom osztlynl (Diplopoda, Pauropoda, Symphyla). Ezeknl, mint lttuk, az ivarnyls ell van, ezrt ezt a hrom osztlyt Progoneata nven ssze is szoktk foglalni. A szzlbaknl ellenben az ivarnyls a test vgn van, a hasoldalon a vgblnyls eltt. Mivel a rovaroknl is ez az eset, a kt csoportot Opisthogoneata nven egyesteni is szoktk.
A szzlbak jjeli rablk, amelyek kvek alatt, fldrepedsekben, fakreg alatt vagy ms stt rejtekhelyeken jrnak zskmnyuk utn, vagy az j flhomlyban kborolnak zskmnyra hesen, nappal azonban nem merszkednek ki a vilgosra. Fabre azt gondolta, hogy ezeknek a gyilkos llatoknak a hmje fl a nstnyhez kzeledni s a felfalstl val flelmben megelgszik azzal, hogy a szilrd tltnyszer tokokba zrt ondjt a nstny kzelben leteszi s azutn gyorsan kereket old. Az jabb vizsglatok szerint azonban ez nem helyes, mert sok minden szl a mellett, hogy az ivarok valban egyeslnek s gy vitetnek t az ondtokok. A szzlbak fejldse meglehetsen klnbz. Egyeseknl mg az anamorphozis (hemianamorphosis) jtszik nagy szerepet: amikor a fiatalok a petbl kibjnak, mg egszen tkletlenek, csak ht lbpruk van, a tbbiek pedig csak a ksbbi vedlsek sorn fejldnek ki egymsutn. Az sszes anamorph fajok nstnye petit minden klnsebb gondoskods nlkl rakja le. Mskppen van ez az epimorph szzlbaknl. Ezeknl a nstny spirlisan a peteraks kr csavarodik s addig rzi azt, amg ki nem kelnek a fiatalok, amelyeknek mr minden testszelvnyk s lbuk megvan.
|