Ezerlbak
ismeretlen 2007.09.01. 10:24
Az ezerlbakrl...
Az ezerlb elnevezst nem kell szszerint rteni, mert az idetartoz fajok kzt egy sincs olyan, amelynek valban ezer lba volna, gyhogy az elnevezs csak utals akar lenni ezeknek az llatoknak a sok lbra. Mivel a has kzpvonala kzelben ered lbak igen rvidek s gyengk ahhoz, hogy gyors elrehaladsra kpestenk az llatot, azrt az ezerlbt nem ltjuk olyan gyorsan tovarohanni, mint ms llatokat, hanem ltalban valami megfontoltsggal s knyelmes nyugalommal veszik tjukat, mikzben sszes lbuk olykppen jn egymsutn mozgsba, hogy valsgos hullmok kpzdnek bellk, amelyek lassan haladnak htulrl elre.
Az ezerlbakat (Chilognatha) a ksbb emltend Pselaphognathkkal a Diplopodk osztlyba egyestik, amelynek tagjain mindig a trzsszelvnyeknek nagyon sajtsgos sszenvst figyelhetjk meg. Amint az ezerlbak tbb-kevsbb hosszra nylt trzsn fradsg nlkl megllapthatjuk, minden kt egymsra kvetkez szelvny sszeforradt egymssal s gy klsleg egysges ikerszelvnny lett, amelyen ezrt nem egy, hanem kt lbpr van. Csak a ngy els trzsszelvny s az utols testszelvny kivtelek, mert sohasem nnek ssze s ezrt mindig legfeljebb egy pr lb van rajtuk. Az ikerszelvnyek s ennek megfelelen a lbprok szma is, nmely fajon igen tekintlyes lehet; a legnagyobb egy risi, a Seychell-szigeteken l fajnl, a Spirostreptus seychellarum Desj.-nl, amelynek 75 trzsszelvnyn 139 pr lb van.
Az ezerlbak arnylag nagy fejn ell, messze egymstl kt rvid csp ered, jobbra s balra pedig egy-egy csoport kis pontszem van, amelyek, szerkezetk utn tlve, az les s pontos ltsra meglehetsen alkalmatlanok s nmely fajnl egszen hinyzanak. A ltkpessg az ezerlbaknl sohasem jtszik nagy szerepet. Cspjuk mgtt nmelykor egy msik, egyelre ismeretlen rendeltets pros rzkszerv van, amelyet Tmsvry dn magyar bvr fedezett fel s rla Tmsvry-fle szervnek neveznek. A szjrszek kzt megklnbztetjk a hatalmas, prosoldali llkapcsot, amely a nagy, rendszerint harapsra szolgl s tbb darabbl sszetett ells llkapcsokbl (mandibulae) ll. Mgtte kvetkezik az ajakllkapcsi kszlk (gnathochilarium, hypostoma), sajtsgos, lnyegben ktoldali s egy kzps darabbl ll kpzdmny, amelynek sszettele rszleteiben olyan bonyolult, hogy sokig azt gondoltk, hogy felptsben kt llkapocspr vesz rszt. Az ajakllkapcsi kszlk azonban mgis csak egyetlen llkapocspr sszenvsbl keletkezett, amely a kzps llkapocsnak (maxilla) felel meg, mg a msodik maxillapr, amennyire tudjuk, az sszes ezerlbaknl hinyzik.
Az ezerlbak tlnyoman jjeli llatok, ltalban kerlik a vakt napfnyt s jobban szeretnek csak a sttsg belltakor tpllkuk utn jrni, amely fleg klnbz nvnyi anyagokbl, korhad nvnyrszekbl, lgy gymlcskbl, gumkbl vagy nedvds gykerekbl ll. Szraz helyeken nem talljuk ket, mert a bizonyosfok nedvessg minden faj szmra fontos letszksglet. Azok kzt a vdeszkzk kzt, amelyeket a termszet az ezerlbaknak adott, elssorban a kemny, elmeszesedett chitinbrt kell emltennk, amely sok ragadoz ellen thatolhatatlan vdpncl. Ehhez jrul mg, hogy a legtbb ezerlbnak az a szoksa, hogy veszly esetn sszegmblydik, miltal egyrszt a sok fnom, hasoldalon lv lbukat vdik, msrszt a bkebontnak tmadsi felletl kemnypncl htukat mutatjk. Ez azonban mg nem elg, mert a htpncl alatt a legtbb fajnl klnleges vdmirigyek vannak. Ezeknek tbbnyire pros nylsai, amelyeket foramina repugnatorinak neveznek, a halvnysznezet ezerlbakon, mint stt foltok pros sora, szabadszemmel is lthatk. Ezeken a helyeken nmelykor gzllapot, leginkbb azonban mint nedvek, klnleges anyagok vlasztdnak el, amelyeknek rendesen sajtsgos, gyakran csps, szrs szaguk van. Ha a Julus-nembe tartoz kznsges ezerlbink kzl a keznkbe vesznk egyet, csakhamar szrevesszk ezt a szagot. Klnsen kellemetlen ez a Pachyiulus foetidissimus Mur. nev fajnl, amelyrl felfedezje, Muralewicz a kvetkezket mondja: „Az llat csps fokhagymaszagot terjeszt. Tbb vig alkoholban volt pldnyok olyan szagot rasztottak, hogy vizsglatuk nem kis fradsgot okozott.” Bizonyos ezerlbak vdnedve keser mandulaszag s a kmiai vizsglatok bebizonytottk, hogy ezeknek az llatoknak a mirigynedvben kksav van. Az szak-Amerikban honos Polyzonium rosealbum Cook vdmirigyeitl elvlasztott anyagnak get kmfor ze s szaga van, amely anyag klnben sehol sem fordul el az llatvilgban. A hazai Julus-fajok vdnedvvel is vgeztek ksrleteket, amennyiben egerek bre al fecskendeztk. A kvetkezmny az volt, hogy az gy kezelt rgcslk bnulsi tnetek kzt hamarosan megdglttek. gy ltszik, a mrges anyagok fleg belsleg hatnak; klsleg a srtetlen emberi brn mindenesetre rtalmatlanok, gyhogy veszly nlkl megfoghatunk l ezerlbakat. A vdnedvek jelentsge bizonyra abban van, hogy az ellensget elriasztjk, mert az ezerlb, ha nem is minden, de sok llatra nzve teljesen lvezhetetlen falat.
Az ezerlbak hossz, csalak belbe a kzp- s utbl hatrn egy pr Malpighi-edny (kivlasztszervek) nylik. A llekzst csalak trachek vgzik, amelyek chitinnel blelt zacskszer bemlyedsekbl, a stigmazacskkbl erednek, melyeknek nylsait a lbak mellett oldalt talljuk. Sok ezerlbnl msfle termszet lgzszerveket is tallunk, amelyek azonban csak igen nedves levegben hasznlhatk. Ezek vkonyfal, rendesen betremkedett zacskk (ventrlis zacskk), amelyek a lbak cspi mellett feksznek. Ha bellrl a vr a zacskkba nyomul, akkor kitremlenek, mint kis, vkony, vrrel telt hlyagok s ekkor a nedves krnyezetben ppen gy mkdnek, mint a kopoltyk.
A hosszra nylt ivarmirigyek a szzlbakon nagyon messze ell nylnak, a msodik s harmadik lbpr kzt a hasoldalon. A pros nylsokon, amelyek itt vannak, a hmeknl nmelykor kis vesszszer fggelkek fordulnak el, de az ond tvitelre mgsem ezek szolglnak, hanem klnlegesen talakult lbak, a przlbak (gonopoda), amelyek sajtsgos horog- vagy szarvalakjukkal tnnek ki. A przlbak rendesen meglehetsen ell, rendszerint a hetedik trzsszelvnyen foglalnak helyet (Proterandria), ritkbban egszen htul, az utolseltti testgyrn (Opisthandria). Mivel az ond az ivarnylsokbl nem tud minden tovbbi nlkl a minden esetben tovbb htul fekv przlbakhoz jutni, a hmnek a przs eltt tbb-kevsbb ssze kell gmblydnie, ha przlbait ondval meg akarja tlteni.
A fiatal ezerlbak a petehj feltrsekor nagyon tkletlen llapotban jnnek a vilgra, mert elszr csak fehres, tehetetlen lnyek, kevs testszelvnnyel s legfeljebb hrom lbprral, amely mgtt nmelykor mg nhnynak a kezdemnye mr a br alatt rejtzik, hogy a kvetkez vedlskor megjelenjk. Amg az ezerlb fel nem ntt, minden vedlsekor bizonyos szm j testgyrje s lbprja jelenik meg, amelyek szablyszeren az utols lbat visel gyr s a testvgi gyr kz iktatdnak be, amg vgre az utols vedlssel a lbak szma teljess vlik s a fejlds vagy „anamorphosis” befejezdik, amikor egyidejleg az ivarrettsg is bell. Egyes ezerlbaknl az sszes szelvnyek s lbak kialakulsa utn mg egy vedlsre van szksg, amg az llat az ivarrett utols stdiumt elri. Ezt a kiss eltr fejldsmenetet Verhoeff hemianamorphosisnak nevezte el.
Az ezerlbak csoportja srgi. Nhny jl megtartott ksznlenyomat bizonytja, hogy mr a ksznkorszak erdeinek dereng vilgossgban nehzkes ezerlbaknak kellett megfontoltan a talajon mszklni. Ezek kzt az ezerlbak kzt ugyan egyeseknek mg nem voltak ikerszelvnyeik, ms fajoknl azonban mr megkezddtt a testszelvnyek kettnknt val sszeolvadsa, mikzben azonban, mint az satag Pleuroiuluson mg egy fnom vlaszvonal lthat marad. Vgl voltak fajok, amelyek testalkotsuk tekintetben mr a mai alakokhoz hasonltottak. A szmos faj kzl, amelyek az egsz fldn el vannak terjedve, csak a figyelemremltbbakrl emlkezhetnk meg.
|